KRAKOWSKA ZUPA

Zgłoś projektzupa

Krakowska Zupa jest cyklem spotkań mających na celu wspieranie małych, społecznie pożytecznych inicjatyw metodą finansowania społecznościowego. W każdym spotkaniu udział biorą dwie strony: osoby prezentujące oraz uczestnicy. Osoby prezentujące opowiadają o swoich pomysłach dotyczących społecznie pożytecznego działania w Krakowie. Pozostali uczestnicy wpłacają dobrowolną donację o sugerowanej wysokości 15 złotych, a następnie, na drodze głosowania, decydują o tym, który z prezentowanych pomysłów otrzyma całą zebraną sumę. Przed głosowaniem uczestnicy otrzymują porcję zupy, aby podczas wspólnego jedzenia mieć okazję wymienić się opiniami na temat prezentowanych projektów i przemyśleć swój wybór.

Jak dotąd w Ambasadzie Krakowian odbyły się dwie edycje Krakowskiej Zupy, na których zebrano łącznie 1500 złotych. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na wsparcie inicjatywy Na Rogu Dekerta, planującej zrewitalizować mały skwer na Zabłociu oraz Festiwalu Otwarte Mieszkania, podczas którego mieszkańcy mogą zobaczyć wyjątkowe Krakowskie wnętrza, niedostępne na co dzień.

Krakowska Zupa inspirowana jest wydarzeniem odbywającym się w Detroit już od sześciu lat. Detroit SOUP powstało po to, aby promować oddolne inicjatywy i zachęcić mieszkańców do działania na rzecz poprawy sytuacji w mieście. Z początku skoncentrowane na finansowaniu działalności artystycznej, Detroit SOUP wkrótce poszerzyło swoje zainteresowania na inne dziedziny, takie jak edukacja, rolnictwo miejskie, aktywizm społeczny czy technologia.

Następna edycja Krakowskiej Zupy odbędzie się w październiku 2017 roku. Projekty można zgłaszać przez formularz.

Organizatorem Krakowskiej Zupy jest Ambasada Krakowian, wyjątkowe miejsce w samym sercu Krakowa, przy ul. Stolarskiej 6/9, które prowadzi organizacja non-profit oferując przestrzeń spotkań, dyskusji i działania dla wszystkich aktywnych i kreatywnych mieszkańców naszego miasta. Każdy może tu przyjść aby dołączyć do istniejących projektów lub rozpocząć własny. Ambasada utrzymuje się samodzielnie współpracując z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i udostępniając przestrzeń komercyjną, a także funkcjonując jako coworking.

Projekt wspiera Hummusija Amamamusi przygotowując zupę dla uczestników, Smokowóz dowożąc zupę, Pracownia Obywatelska współprowadząc wydarzenie oraz blog Miastamaniak.

Tutaj możesz przeczytać więcej na temat Krakowskiej Zupy:

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/zjedz-zupe-i-pomoz-zmieniac-miasto_19301.html

http://www.miasto2077.pl/w-krakowie-odbyla-sie-pierwsza-zupa-czyli-inicjatywa-wspierajaca-ciekawe-projekty-miejskie/

http://krowoderska.pl/krakowska-zupa-nowa-inicjatywa-w-ambasadzie-krakowian/

http://krowoderska.pl/ii-edycja-krakowskiej-zupy-w-ambasadzie-krakowian-ostatnie-dni-naboru/

http://miastamaniak.pl/2016/12/07/krakowska-zupa-szukamy-pomyslow-lepsze-zycie-miescie/

http://tygodniknienachalny.pl/miasto/komu-talerz/

http://tygodniknienachalny.pl/aktywizm/posilki-dla-miejskich-inicjatyw/

http://tygodniknienachalny.pl/aktywizm/krakowska-zupa/

Regulamin Krakowskiej Zupy znajduje się tutaj.

Aby być na bieżąco, śledź nas na facebooku.

Back to Top