Rozwój kulturalny Krakowa – miasta kultury UNESCO
Ponad 10 lat temu Kraków został siódmym miastem na świecie, wyróżnionym przez UNESCO tytułem Miasta Kultury. Czym to zaowocowało na przestrzeni tej dekady?
Wyróżnienie mianem Miasta Kultury, przyznawane przez ONZ i otrzymane przez Kraków w 2013 roku, zmobilizowało władze tego miasta do działania. Docenienie dziedzictwa grodu i jego wielkiego potencjału literackiego, było motywacją do dalszego jego rozwoju kulturalnego. Do działań zostały wciągnięte różne instytucje publiczne, organizacje pozarządowe i instytucje kultury. Kraków, który jest kolebką języka polskiego i literatury polskiej, a także miejscem, z którym związali swoje losy i twórczość najwięksi polscy pisarze, bez wątpliwości zasłużył na nazwę Miasta Kultury UNESCO. Nie mógł jednak osiąść na laurach, lecz dalej musiał rozwijać się w tym kierunku. Dlatego też minione 11 lat to efektywna praca autorów tekstów, tłumaczy, wydawnictw, czasopism literackich czy bibliotek. To również rozwijające się różnego rodzaju inicjatywy literackie, przejawiające się w konkursach, nagrodach i programach. To nie do przecenienia, wybitna działalność na tym polu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warto nadmienić o istnieniu wielu festiwalach literackich, mających miejsce w Krakowie, takich jak Festiwal Conrada czy Festiwal Miłosza. Ponadto w mieście tym mają swoje siedziby znane wydawnictwa, takie jak Wydawnictwo Literackie czy Znak. W Krakowie corocznie odbywają się także Targi Książki i funkcjonują w nim liczne księgarnie czy biblioteki. Realizowane są liczne programy, których zadaniem jest wspieranie lokalnych twórców czy wydawców oraz osób działających prywatnie w sferze literackiej. Należy tez pamiętać, że Kraków od 2020 roku przyznaje Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO, która pomaga we wprowadzaniu w życie różnych projektów wydawniczych.
Kraków miasto wspierające rozwój literatury w szerokim pojęciu
Kraków został przyjęty w 2013 roku do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO, która zrzesza 42 członków. W ramach jej działań realizowane są programy wspierania literatury, czytelnictwa i sektora książki. Promowana jest wolność słowa i wypowiedzi. Miasto nawiązało szeroką współpracę z wieloma państwami, dzięki której wspierany jest lokalny sektor literacki. W latach 2014-2018 Kraków stał się liderem grupy Miast Literatury UNESCO, co jest wielkim wyróżnieniem i docenieniem wykonanych działań. Z najważniejszych wydarzeń tego roku, jakie związane są z mapą kultury Krakowa, warto wspomnieć o kolejnej edycji programu wsparcia dla księgarń niezależnych, piątej już edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, Światowym Dniu Książki w Krakowie, Festiwalu im. Jana Błońskiego, otwartym po przerwie, kolejnej edycji programu rozwoju talentów literackich, projekcie CELA dla pisarzy czy też kursie pisania powieści. Warto pamiętać, że tegoroczne działania związane są z obchodami Roku Miłosza. Tego wybitnego, polskiego noblistę upamiętniono w szczególny sposób, w 20 lecie jego śmierci, w czasie trwania w Krakowie tegorocznego wydania Festiwalu jego imienia. Warto wspomnieć, że Kraków zaprasza do siebie corocznie licznych twórców związanych z literaturą i dokłada starań, by lokalni artyści mogli skorzystać z międzynarodowych rezydencji, projektów czy stypendiów.
Kraków od zawsze był miastem związanym z literaturą i kulturą. Wokół Starego Rynku skupiła się sieć różnego rodzaju placówek związanych z tym dziedzinami. Co roku organizowane są w nich różnorodne wydarzenia, w których bierze udział nie tylko społeczność miasta, ale również osoby przyjezdne z całego świata. W przerwach zajęć mogą zajrzeć do wyników sportowych rozgrywek z pomocą Fortuna kod promocyjny.